Dolar Sahiplerine Soğuk Duş: Aylar Sonra Bir İlk Yaşandı

Geçtiğimiz yıl göreve getirilen yeni ekonomi yönetimi, ekonomi politikalarında rasyonelleşme adımları atarken, yüksek enflasyonla mücadele etmek için peş peşe faiz artırımlarına gidilmişti.

Bir yandan dolar kurunu dengede tutmayı bir yandan da ani kur artışlarını engellemek amacıyla hayata geçirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemini tasfiye etmeyi hedefleyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 31 Mart seçimleri sonrasında ekonomi politikalarında keskin bir dönüşüm yaşadı.

3 AY SONRA BİR İLK YAŞANDI

31 Mart sonrasında döviz tarafında alıcılı tarafa geçen TCMB, 3 aya yakın bir sürede net döviz pozisyonunu -74.6 milyar dolardan +10 milyar dolara kadar yükseltti. Bu süreçte gün aşırı milyarlarca dolarlık alımlar gerçekleştiren Merkez Bankası, düne ilişkin yayınladığı veri ile dolar yatırımcısında büyük bir sürpriz yaşattı.

Türkiye’de değişen ekonomi modeli nedeniyle yabancı yatırımcı girişlerinin arttığı dönemde Merkez Bankası ilk kez dün bir milyar doların üzerinde satış gerçekleştirdi. Bir gün içerisinde 1 milyar doların üzerindeki satışı son olarak mart ayında gerçekleştiren Merkez Bankası’nın bu tutumu, ekonomi piyasalarında soru işaretlerine neden oldu.

3 aydır yatay seyir izleyen dolar kurunun, satışlar sonrası düşüş gösterme riski taşıyan net döviz pozisyonu karşısında yeniden harekete geçmesi endişe yaratırken, birikimini dolar tarafında değerlendirenler ise hareketlenmenin ardından yükselişin devam edeceğine yönelik beklentiye girmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir